Головне меню

video message chat movie speech bubble flat icon symbol 512a 629587303

ios
Screenshot 6 48024 122668064

1 a029a 38806272526 вересня в Сумському державному педагогічному університеті імені А.С.Макаренка відбулася зустріч з молодим бандуристом Василем Жоваником.

Цю зустріч організували дослідник мови українських народних дум, доктор філологічних наук, професор Тетяна Беценко та кандидат психологічних наук доцент Олексій Бедлінський. Виявили бажання послухати кобзаря, поспілкуватися з ним студенти філологічного, історичного факультетів та факультету культури і мистецтв. Між ними одразу виникли теплі, зацікавлені взаємини. Василь Жованик розповів про свій шлях у кобзарство, про те, як сам в 13 років почав робити собі бандуру, брав участь з доповідями на кобзарську тематику в Малій Академії Наук. Потім учився гри на бандурі та співу під її супровід у Юрка Кочержинського, Ігоря Рачка та інших кобзарів. Розповідь поєднується з виконанням українських народних історичних, соціально-побутових та жартівливих пісень, інструментальних творів.
Звучить «Запорізький марш», який зберіг для нащадків роменський кобзар Євген Адамцевич. Його змінюють історичні пісні, пісні на слова Тараса Шевченка. Їх виконання кобзар супроводжує коментарями-бесідами зі своїми слухачами. Присутніх цікавить все: і репертуар, й історія кобзарства, і те, як гість ніжно і бережно доторкається струн бандури, творить чарівні звуки і через них передає сформований нашими пращурами упродовж віків дух українського народу (Ірина Ващенко), як сам переживає виконуване ним (Діана В’юн), доторкаючись тим самим до серця й душі кожного, викликаючи задуму та переносячи в авдиторію дух героїчного українського козацтва, спонукає відчувати і переживати разом з ним події нашої історії. закладені в піснях та мелодіях ідеї, почуття і т.п. (Лілія Рухленко), задуматись над смислом свого життя, поведінкою, спілкуванням в родині (Вікторія Лисянська), адже в уяві слухачів мимоволі постають образи вродливих українських дівчат, парубків, селян, козаків, їх життя і побут, духовний світ, героїчні подвиги, які викликають симпатію до себе, захоплюють, а тому роль кобзарів у нашому житті важко переоцінити (Ірина Горбатенко).
− Кобзаря слухаю вперше, − стурбовано говорить студент Сергій Житник. − Серце стискається від болю, коли слухаєш пісні про зруйнування Січі. про битву під Берестечком. яка так нагадує події війни на Донбасі, насамперед, Іловайський котел. А «Пісня про Правду й Неправду»? Та це ж про наші дні, про те, що діється сьогодні і в нашому українському суспільстві. Там, у тих піснях, в історії українського кобзарства, наше коріння. Чому сталося так, що я, як й інші мої ровесники, живучи в Україні, досі жодного разу не бачив і не слухав живого кобзаря? Так не повинно було бути! Тут щось не те!
− Слухав Василя, і мені здалося, що певні періоди становлення духовності нашого народу, уклад його повсякденного побуту, життя загалом трималися на кобзарях, бо ж саме вони разом з українським козацтвом, героями Холодного Яру, Крут пробуджували у масах почуття національної честі та гідності, формували національну свідомість цілих поколінь українців, були провісниками нашої Незалежності. Саме тому російський царат та більшовицька влада так цинічно, послідовно і старанно знищували їх, про що, зокрема, розповідається у кінофільмі «Поводир», учасником зйомок якого був і наш гість, − продовжує думку свого студента кандидат психологічних наук, доцент Олексій Бедлінський.
Відтак студенти просять кобзаря приїжджати до них ще і ще, пропонують частіше влаштовувати такі зустрічі і то для людей різного віку, створювати школи гри на кобзі та бандурі, заохочувати населення України до цієї справи.

Нотатки вів Олексій ВЕРТІЙ,
доктор філологічних наук

З ДОРОЖНІХ НОТАТОК КОБЗАРЯ ВАСИЛЯ

Kobzari Svitova slava ukrayinskoyi pisni Mykola Chabada

1 493218191 2 551659215 3 1809057242 4 344696126 5 1984262751 1984262751
location
Приймальня ректора
40002, Сумська обл., м. Суми,
вул. Роменська 87
+38(0542) 22-15-17, 68-59-02
E-Mail: rector@sspu.sumy.ua

Всі контакти

Електронний довідник

На сайті

На даний момент 304 гостей на сайті

Copyright © 1924 - 2019. All Rights Reserved.