× Увага! Офіційний сайт СумДПУ імені А.С Макаренка переїхав на нову адресу.
Всі актуальні матеріали зі старого сайту будуть поступово перенесені на новий.
Відвідати новий сайт sspu.edu.ua

Головне меню

video message chat movie speech bubble flat icon symbol 512a 629587303

ios
Screenshot 6 48024 122668064

golovna 3a731 453944759До Міжнародного дня рідної мови

21 лютого 2018 року за підтримки Сумської обласної державної адміністрації, Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації, Сумського обласного Товариства «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка у приміщенні Конгрес-центру Сумського державного університету відбулась обласна науково-практична конференція «Мова – держави основа».

Від Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка у пленарному засіданні виступили завідувач кафедри української мови професор СЕМЕНОГ О. М. та доцент кафедри російської мови, зарубіжної літератури та методики їх викладання П’ЯТАЧЕНКО С. В.

21 лютого ‒ Міжнародний день рідної мови; відзначається щорічно під егідою ЮНЕСКО з 2000 року. На Сумщині у цей день провели обласну науково-практичну конференцію «Мова – держави основа».

Заступник голови облдержадміністрації Іван Семенович БОРШОШ зауважив: «Я ще зі студентських часів пам’ятаю, що ознакою справжньої нації і народу є її мова, історія і культура. Сьогодні мова є одним із джерел інформації та зброєю у війні з російським агресором. Процитував українську письменницю Ліну КОСТЕНКО: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову». І ми маємо робити усе можливе, щоб наша мова розвивалася і поширювалася».

Директор Департаменту освіти і науки Вікторія Павлівна ГРОБОВА прокоментувала: «Кожен раз, коли йдеться про рідну мову, я цікавлюся у людей, якою мовою вони бачать сни. Звісно, старше покоління рідко думає нашою державною мовою, а про сни взагалі мови немає. Однак наше завдання «інфікувати» підростаюче покоління рідною мовою. Вони мають не тільки говорити українською, але і думати, і бачити сни». За її словами, на державному рівні було прийнято рішення розподілити освітні субвенції з тимчасово окупованих територій України у розмірі близько 13 мільйонів гривень між школами для облаштування кабінетів української мови у регіонах, де є двомовні школи або є мови національних меншин. У Сумській області є 11 двомовних шкіл і 6 російськомовних.

Вітальне слово проголосили народні депутати України Олег В’ячеславович МЕДУНИЦЯ та Олександр Леонідович СУГОНЯКО, голова Сумської обласної ради Анатолій Якович РІЧКАЛЬ, голова Сумської обласної ради Микола Анатолійович ПОДОПРИГОРА та ректор КЗ Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Юрій Олександрович НІКІТІН.

Тематичні напрями роботи конференції:

 • Мовне питання у процесі сучасного державотворення.
 • Історичний досвід вирішення мовного питання в Україні.
 • Мова в професійному вимірі: комунікативно-культурний аспект.
 • Українська літературна мова в активних процесах формування й функціонування – від Котляревського і Шевченка до сучасності.
 • Культуромовна особистість фахівця у ХХІ столітті та специфіка її формування.
 • Особливості сучасного функціонування літературної мови, діалекти і суржик.
 • Фольклор як джерело сучасної української мови.
 • Історія лінгвоциду: заборони та утиски української мови. Історичний аспект і сучасні наслідки.
 • Сучасна мовна ситуація в українських засобах масової комунікації. Мова реклами, муралів, графіті.
 • Філософія і психологія мови в сучасних умовах.
 • Вибір мови комунікації в ситуації українсько-російського білінгвізму. Інтерференція в мовленні держслужбовців.
 • Мовне законодавство України у контексті європейського досвіду.
 • Усне мовлення сучасної молоді України. Мова соціальних мереж.
 • Мова архітектурного простору міста, міська топоніміка та проблеми історичної пам’яті.

На пленарному засіданні мали честь виступити зі своїми доповідями завідувач кафедри української мови професор СЕМЕНОГ О. М. «Культуромовна особистість фахівця в об’єктиві концепції «Нової української школи», доцент кафедри російської мови, зарубіжної літератури та методики їх викладання П’ЯТАЧЕНКО С. В. «Мовнокультурна ідентифікація в умовах сучасного державотворення», голова обласної організації Національної спілки письменників України ВЕРТІЛЬ О. В. «Українське слово – як основа письменницької творчості», доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедрою філософії Сумського державного університету МОЗГОВИЙ І. П. «Українська мова: рівні сприйняття», голова обласної організації Національної спілки журналістів України БОЙКО В. М. «Українська мова та засоби масової інформації», заступник голови директора ЦБС м. Суми імені Тараса Шевченка МАРТЮШОВА В. В. «Форми і методи роботи ЦБС по залученню читачів до популяризації української мови та літератури», доцент кафедри Всесвітньої історії Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка СНАГОЩЕНКО В. В. «Мова як засіб національно-патріотичного виховання».

Після пленарного засідання діяли секційні засідання.

За результатами обласної науково-практичної конференції голова Конгресу Української інтелігенції Сумщини Віктор Павлович КАЗБАН передав народному депутату України Олегу В’ячеславовичу МЕДУНИЦІ звернення учасників конференції щодо ухвалення Верховною Радою нового мовного закону, який скасує нині діюче положення відверто дискримінаційного, антиукраїнського закону «Ківалова-Колесніченка». За це звернення одноголосно проголосували усі учасники конференції – керівництво області та міста, науковці, письменники, педагоги. Депутат висловив сподівання, що вже на наступній сесії Верховної Ради ці пропозиції ухвалять та внесуть до законопроекту про державну мову.

Перед початком конференції усі бажаючі могли переглянути виставку стародруків та книг на тему: «Історія української мови та писемності», а також виставку творів майстрів народного мистецтва України.

1 493218191 2 551659215 3 1809057242 4 344696126 5 1984262751 1984262751
location
Приймальня ректора
40002, Сумська обл., м. Суми,
вул. Роменська 87
+38(0542) 22-15-17, 68-59-02
E-Mail: rector@sspu.sumy.ua

Всі контакти

Електронний довідник

На сайті

На даний момент 245 гостей на сайті

Copyright © 1924 - 2019. All Rights Reserved.